Recenze

Tamrac System 6

 

 

 25.07.2005 - recenze brašny Tamrac System 6

Pokud si někdo koupí fotoaparát, měl by také uvažovat o brašně, která bude pohodlná, kvalitní a dostatečně ochrání techniku. Kvalitní brašna by měla být základem fotografické výbavy. Brašnu Tamrac System 6 jsem si koupil, když jsem fotil s Minoltou A1. Teda, vypadalo to hodně blbě, když jsem tam nasázel všechno její příslušenství a brašna byla z poloviny prázdná. Určitě by se tam vešla velká svačina a další různé věci. Když jsem si vybíral brašnu, řekl jsem si, že by měla být větší. Co když dokoupím různé příslušenství a nebude se mi to tam vejít nebo koupím jiný fotoaparát. Tomu jsem chtěl předejít. Výběr brašny netrval dlouho a ani jsem nemusel osobně chodit po krámech. Stačilo projít několik diskusí, stránky s obchody a bylo vybráno. Tamrac System 6 5606 v černém provedení. Podle specifikací výrobce je pro umístění jednooké zrcadlovky, čtyř objektivů a externího blesku a dalšího příslušenství. Na pohled pěkná, uvnitř výborně vypolstrovaná brašna s přestavitelnými přepážkami, které jsou v brašně upevněny pomocí suchých zipů.

 

 Vnitřní prostor

Hlavní víko pro umístění fotoaparátu, objektivů a blesku je dobře chráněné, jednak pomocí hlavního zipu se dvěma pojezdy a dále zajištění pomocí třech jistících plastových karabin, dvě na stranách a jedna v přední části brašny. Brašna je určená pro nošení na rameni, k tomu taky slouží kvalitně vypolstrovaný popruh, který je k brašně zajištěn pomocí dvou kovových karabin. Přeci jen to není žádná malá brašnička.

 

První věc, s kterou jsem celkem zápasil bylo nastavení přepážek, které jsou v brašně uchyceny pomocí suchých zipů, a není jich málo. Při vkládání se mi stalo, že se jich pár přilepilo, kde nemělo, takže to chtělo trochu cviku a trošku více síly (ty suché pásky jsou dost silné a vypadají kvalitně) a nakonec uspořádání bylo hotové a já spokojen. Na odklápěcím víku z vnitřní strany se nachází průhledná kapsa s klasickým zipem s jedním pojezdem v celkové velikosti obvodu víka a hodí se spíše pro nějaké krytky, karty, filtry či tenké příslušenství.

 

 Vnější kapsy
Co se týče dalších kapes, na bočních stranách brašny najdeme hned dvě celkem prostorné kapsičky, které jsou zajišťovány suchým zipem. Říkám prostorné proto, že do jedné bez problému vložíte nabíječku, čtečku paměťových karet, v mém případě i stativovou destičku, držák baterií, dálkové ovládání. Do druhé boční kapsy jsem vložil veškerou kabeláž dodávanou k fotoaparátu (síťový kabel, USB kabel, video kabel) a také je tam ještě prostoru na další várku kabeláže. Co mě velice potěšilo, že když je kapsička dost plná, nijak nezasahuje ani netlačí ze strany do prostoru hlavní kapsy s fotoaparátem. U levnějších brašen jsem se s tím setkal, kde jednotlivé kapsy, když byli plné tlačili pěkně na sebe. Další kapsu najdeme v přední části brašny, taktéž zajištěnou klasickým zipem se dvěma pojezdy. Prostor je tenčí a její délka dosahuje v celé délce hlavní kapsy. Kapsa má v sobě pět přihrádek. Tři jsou větší a zbylé dvě jsou velikosti tak pro tužku či štětec. I když je prostor kapsy tenčí, taktéž v ní umístěné příslušenství netlačí na hlavní kapsu s fotoaparátem, ale pravdou je, že jsem tam umístil drobnější věci jako ofukovací balónek, několik utěrek Rodenstock, štětec Hama Lens Pen, vatičky do uší a složený obal pro objektiv. Na tohle je kapsa jak dělaná. V této kapse se nachází na vnější straně otevření síťovaná kapsa s klasickým zipem s jedním pojezdem, vhodná pro umístění filtrů. Na zadní straně brašny nalezneme další kapsu s klasickým zipem s jedním pojezdem, která je ale dost těsná a hodí se opravdu jen na nějaké papíry či rovnoměrně složený hadřík. Při vložení tlustšího předmětu dost tlačí na hlavní kapsu a při nošení Vás předmět tlačí do žeber.

 

Čeho jsem si všimnul o dost později (ani nevím, jak se to stalo), je kapsa ukrytá mezi přední a hlavní kapsou a je specificky označena červeným zipem s nápisem „Digital Equipment“. V této kapse je schován na pružném pásku vysunovací průhledný obal s klasickým zipem s jedním pojezdem, kam se umísťují do síťovaných přepážek paměťové karty nebo tužkové baterie. Tento tzv. natahovací obal se nedá odejmout od brašny, musela by se přestřihnout páska. Ve spodní části brašny jsou dva popruhy pro připevnění stativu. Pokud připevníte stativ, nošení na rameni nic nebrání, jelikož stativ je umístěn blíže k přední straně brašny, respektive dál od těla osoby. Brašna také podporuje tzv. systém S.A.S, tzn. že si můžete dokoupit různě rozměrové kapsičky pro filtry, karty či objektivy a připevnit k brašně, třeba na ramenní popruh.

 

 Hodnocení

Brašna Tamrac System 6 na mě udělala vynikající dojem po stránce designu a hlavně kvality.

Provedení materiálu je vynikající, kolejnice zipů a jejich pojezdy jsou kvalitní, na zipech jsou vylity i loga Tamrac, takže si s ní výrobce opravdu vyhrál, karabinky popruhu jsou kovové, ramenní popruh polstrovaný. Brašna obsahuje hodně prostoru pro široká spektra příslušenství. Příslušenství je snadno přístupné a přehledně uspořádané. Nošení na rameni je dle mého názoru velice pohodlné, brašna netlačí a ani po delší cestě necítíte únavu či bolest ramena. Jediné, co bych trošku vytknul je pracnější přestavitelnost přepážek díky vyššímu počtu suchých zipů, které se Vám nechtěně při instalaci přilepí jinam, než chcete, ale chce to jen trochu cviku. Brašna se cenově pohybuje okolo 3200kč s DPH.

 

Tato brašna se nehodí jako součást výbavy pro focení masožravé zvěře a ozbrojených osob, jelikož běh s touto brašnou není tak pohodlný. Nenechte se sežrat ani zastřelit...:o)

 

 

Petr Sybol © 2015