Recenze

Tamrac Expedition 5

 


 25.07.2005 - recenze batohu Tamrac Expedition 5
Dostal se mi do rukou foto batoh od velice známého výrobce Tamrac, který uspokojuje své zákazníky svými brašnami, batohy, kapsami a různým příslušenstvím pro fotografickou a video techniku. Osobně jsem s kvalitou výrobků Tamrac velice spokojený, i když mám od nich jen jeden produkt a to foto brašnu Tamrac System 6. Důvody pro koupi foto batohu byli jednoznačné. Jednak pohodlnost při delším nošení foto výbavy, s tím souvisí menší zátěž na rameno při nošení foto brašny, dále větší a variabilnější prostor, než u foto brašny, která po čase nakupování dalšího příslušenství přetékala. Blíže vám představím foto batoh Tamrac Expedition 5 – 5575, který podle svého názvu už vypovídá, že je předurčen pro delší pohodlné cestování a bezpečnost transportu Vašeho foto vybavení. Jedná se o batoh střední velikosti ze série Tamrac Expedition. Batoh Tamrac Expedition 5 se dodává v černé variantě. Samotná hmotnost činí podle specifikací výrobce 1950g. Jeho vnější rozměry jsou: délka 35cm, hloubka 25cm a výška 41cm. Po vybalení mě batoh mile překvapil svým velmi pěkným designem. Větší část batohu převládá v černé barvě, doplňující ho šedivé postranní lemy a přední kapsy. Na přední vnější straně Vás upoutá nemalé logo výrobce. Mohu říci, že ve skutečnosti vypadá mnohem lépe, než na obrázcích a stránkách výrobce. Při bližším zkoumání ihned zjistíte, že batoh je robustní a pevný.

 

 Vnější čelní část batohu, vnější kapsy, způsoby uchycení stativu

Přední vnější část batohu obsahuje celkem 4 kapsy. 2 kapsy, označované jako „wing“ jsou umístěné po stranách přední části batohu. Kapsy jsou určené pro umístění paměťových karet, štětečku, akumulátorů a jiného drobného příslušenství. Velice šikovné je uspořádání přihrádek v těchto kapsách, kde pomocí červených vlaječek můžete rozlišit, které paměťové karty či akumulátory máte plné či prázdné. Tento způsob rozlišení má již Tamrac od svého počátku a ve většině brašen a batohů je také. Kapsy jsou zajišťovány klasickými zipy, na kterých je navíc integrován vodě odolný materiál. Pojezdy zipů jsou zpracovány kvalitně. Po několika zkouškách zipy nedrhnou a nestalo se mi, že by se zasekli za kus látky či samotný vodě odolný materiál.

 

Třetí jmenovaná brašna je umístěna ve spodní vnější části batohu a je určena pro zajištění 2 dílů nohou stativu, třetí díl nohy zůstává mimo kapsu. K tomu jsou dále předurčený 3 plastové karabinové pásky, které zajišťují stabilní upevnění v celém rozsahu batohu. Osobně si myslím, že Tamrac tuto problematiku upevnění stativu nevyřešil moudře. Představte si, když budete disponovat stativy s vyšší délkou ve složeném stavu. Při tomto způsobu se Vám může stát, že hlava stativu Vás bude „bacit“ do hlavy. Můžete ale využít jiný způsob a stativ upevnit k batohu bez pomoci této kapsy, jen je potřeba stativ dobře a pevně zajistit třemi karabinovými pásky. Vrchní pásek, který je umístěn na vrchní straně batohu je potřeba připevnit pod stativovou hlavu, aby Vám stativ nesklouzal, jelikož nejspodnější část stativu není jištěna. Při tomto způsobu nemůžete batoh položit na sedací část, jelikož vyčnívají ze spodní části stativové nohy. Myslím si, že jde i tak o lepší způsob, než standardní od výrobce. Veškeré zipy zajišťující kapsy jsou vybaveny plastovými vodícími poutky na tkaničkách.

 

Čtvrtá kapsa je umístěna mezi vnější částí batohu a hlavním prostorem pro foto techniku. Velikost této kapsy odhaduji na ¾ výšky batohu. Tato kapsa je určena pro tenčí příslušenství např. papíry, dokumenty, složené rozptylky pro externí blesk, apod. Přístup do této kapsy je obstarán z vnější vrchní části batohu, taktéž je kapsa jištěna pomocí dvou větších klasických zipů a opatřena vodě odolným materiálem. Po několika testování zipy nedrhnou a opět nenastal problém, že by se zipy zasekli za kus látky či samotný vodě odolný materiál. Zipy jsou taktéž opatřeny plastovými vodícími poutky na tkaničkách.

 

 Provedení hlavního prostoru pro foto techniku

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a to k hlavní kapse určené pro vlastní foto techniku.

Podle specifikací výrobce je prostor určen pro dvě těla jednookých zrcadlovek, 6 objektivů (3 větší, 1x střední, 2x malé) a nakonec externí blesk. Prostor zaobírá po celé výšce batohu a z ¾ hloubku celého batohu.

Přístup do toho prostoru je z vnější vrchní části batohu, kde na Vás čekají dva opravdu mohutné klasické zipy nesoucí nápis Tamrac a samozřejmě opatřeny plastovými vodícími poutky na tkaničkách. Pojezd zipů není tentokrát jištěn vodě odolným materiálem, ale je opatřen po celé délce pojezdu nepromokavou 5cm vyčnívající pláštěnkou, kterou můžete pomocí stahovacího poutka více smrsknout k pojezdu. Tato pláštěnka taktéž kryje pojezd středové kapsy, o níž jsem psal výše. Po sjezdu dvou zipů do nižší části batohu se odklopí přední vnější část batohu od této hlavní a můžete se začít kochat prostorem.

 

Odklopená vnější část batohu obsahuje dvě průhledné kapsy určené pro různé filtry, krytky a drobné příslušenství. Obě kapsy jsou opatřeny klasickým malým zipem. Kapsy jsou na okraji opatřeny jistící látkou, aby nedošlo k náhodnému poškrábání příslušenství od zipu.

 

Samotná hlavní kapsa je umístěna v zadní části batohu, aby se největší váha rozložila na Vaše záda. Prostor je rozdělen do 4 částí a je jen na Vás, jak si v těchto částech přestavíte jednotlivé přepážky na rozměry Vaší foto techniky. K dispozici máte celkem 8 vystlaných přepážek, které se upevňují do jednotlivých sekcí pomocí suchých zipů. Tyto sekce jsou po všech stranách vybaveny suchými pásy. První „vrchní“ část je určena pro tělo jednooké zrcadlovky. Tato část volně navazuje na „střední“ část, která je pro použití s připojeným teleobjektivem (standardní či teleobjektiv) a je opatřena jistící páskou ze suchého zipu proti náhodnému vylétnutí fotoaparátu.

 

Další dvě části jsou umístěny na levé a pravé straně prostoru. Zde hlavně využijete většinu vyslaných přepážek, jelikož tyto prostory jsou určeny jen pro příslušenství (objektivy, externí blesk).

Vodící přepážky, oddělující jednotlivé sekce na mě zapůsobili velmi dobrým dojmem, jsou velice pevné a těžký objektiv rozhodně dobře jistí (otestováno s objektivem Nikkor AF-S 80-200/2.8D ED IF – délka 20cm, váha 1.5kg – připojeno k tělu a zajištěno páskem, taktéž vloženo do pravé postranní sekce, jehož délka je akorát pro tento objektiv). Objektiv i v této postraní sekci drží pevně. Jednotlivé malé přepážky jsou o něco méně robustnější (jsou tenčí), ale i tak dobře vystlané a rozhodně pevně drží. Výtku bych měl ale k rovnosti dvou přepážek, které nebyli zcela rovné a části přepážky se zbíhali do šikmých stran. Není to ale nic hrozného, při instalaci ani použití v batohu to žádné funkci nebrání. Osobně jsem při přestavování použil jen 4 přepážky, více jsem jich ani nevyužil. Jako další zápornou věc považuji z počátku obtížnější instalaci přepážek díky suchým zipům, které se Vám snadno přilepí v místě, kde nechcete. S tímto jsem i bojoval u foto brašny Tamrac Systém 6, ale chce to jen trochu cviku a jde to jak po másle. Pomohlo mi, když jsem oba pásky složil k vystlané části, pásky jsem držel prsty, aby se nevrátili do původního stavu, vsunul přepážku na požadovaného místo a suché pásky lehce rozložil. Na závěr při ukončení toho odstavce musím napsat, že s kvalitou hlavní kapsy, tudíž vůbec s nejdůležitější části batohu jsem spokojen. Foto technika drží v sekcích pevně (samozřejmě záleží, jak si vyměříte instalaci přepážek, aby Vám sedělo na míru vůči foto technice), hlavní přepážky jsou pevné a krom dvou malých přestavitelných přepážek nemám výhrad.

 

 Poutka, ramenní popruhy, rozšiřitelnost (M.A.S, S.A.S.)

Na vrchní straně batohu nalezneme klasické poutko pro nošení batohu v jedné ruce. Poutko je velice pevné, bytelně přišité k batohu a příjemně padne do ruky. Základem pohodlného nošení musí batoh obsahovat kvalitní ramenní popruhy. Provedení ramenních popruhů batohu Tamrac Expedition 5 mě nezklamalo. Jsou robustně vystlané a hlavně pevné. K ramenům Vám přilnou pohodlně a nemusíte se obávat, že se Vám budou zarývat do ramen. Samozřejmostí je nastavení délky popruhů. Popruhy jsou vybaveny plastovým karabinovým páskem, který se upíná ke hrudníku.

 

Na každém ramenním popruhu jsou umístěny dva úchyty pro příslušenství S.A.S (Strap Accessory System). Pod tímto názvem se schovávají různé přídavné kapsičky, pouzdra pro příslušenství např: filtry, filmy, paměťové karty a baterie. Tímto způsobem můžete svůj foto batoh snadně rozšiřovat. Když už jsme u rozšiřování, tak na každé z bočních stran batohu nalezneme dva úchyty pro příslušenství M.A.S (Modular Accessory Systém). Pod tímto názvem se skrývají opět pouzdra určená pro menší příslušenství, ale i dokonce střední a velké pouzdro v podobě tub pro klasické objektivy a teleobjektivy.

 

Další důležitou prioritou pro pohodlné nošení je zpracování zádové části batohu. I tentokrát to Tamrac vyřešil výborně. V zádové části jsou umístěny polštářkové výstupky, které jsou měkké a příjemné na záda. Ve spodní zádové části je umístěn karabinový pás pro upnutí v pase.

 

 Závěr, hodnocení

Foto batoh Tamrac Expedition 5 mě celkově příjemně překvapil jak po stránce kvality zpracování, pohodlného nošení a rozšiřitelnosti. Vzhledem k jeho vyšší ceně by se tyto vlastnosti měli očekávat. Za né příliš moudré řešení považuji standardní uchycení stativu a vyšší hmotnost, která je ale dána pevností a robustností batohu. Nedokážu posoudit, v jakém stavu bude batoh třeba za rok či dva vypadat, zda ho za rok budu chválit jako teď, např. zda zipy budou kvalitní a přepážky pevné. To ukáže jen čas.

Budu jen rád, když tato recenze poslouží komukoliv, který si láme hlavu nad výběrem vhodného batohu.

 

+ design, rozmístění kapes, uspořádání

+ kvalita zpracování (pevný, robustní, materiál)

+ pojme slušnou škálu foto techniky a příslušenství

+ pohodlné nošení (ramenní popruhy, zádová část)

 

+/- cena

 

- vyšší hmotnost samotného batohu

- standardní způsob uchycení stativu

- z počátku nesnadné přestavení malých přepážek (chce to trochu cviku)

- dvě malé přepážky nedrží svůj rovný tvar

 

 

Petr Sybol © 2015